Okan Atas forlænger med tre år og får større ansvar i Superliga-staben

25.06.2026 11:44

Randers FC har forlænget samarbejdet med Okan Atas, der har sat sin underskrift på en ny treårig aftale med klubben.

Samtidig udvides Okan Atas’ ansvarsområde omkring Superliga-holdet, hvor han fremover får en endnu større rolle i det daglige arbejde omkring førsteholdet som assistenttræner. 

Okan blev i sommeren 2025 en del af Superliga-staben efter en succesfuld periode som cheftræner for klubbens U17-hold. Siden da har han bidraget med både sin fodboldfaglighed og hans energiske personlighed, og derfor er glæden stor over, at samarbejdet nu fortsætter de kommende tre år.

Fodbolddirektør Søren Pedersen glæder sig over forlængelsen med Okan Atas. 

- Okan har gjort det rigtig godt og har i høj grad gjort sig fortjent til både en kontraktforlængelse og et større ansvarsområde. Der har været interesse omkring Okan, så vi er naturligvis glade for at kunne beholde ham og give ham en lang aftale. Gennem sit hårde arbejde og sine stærke kompetencer har han vist, at han er en dygtig træner, som bidrager positivt omkring vores Superliga-hold. Det seneste år har han arbejdet tæt på A-truppen og været en del af hverdagen på træningsbanen, og derfor er det helt naturligt, at han nu får endnu mere ansvar i det daglige arbejde på træningsbanen. Samtidig er vi meget glade for at kunne fastholde en stærk profil i staben og dermed sikre kontinuitet i det arbejde, vi er i gang med, fortæller fodbolddirektøren. 

For Okan Atas er forlængelsen også noget særligt.

- Det er et naturligt skridt for mig, men jeg er både glad og stolt over forlængelsen og den tillid, klubben viser mig. Alle, der kender mig, ved, hvad Randers FC betyder for mig og min familie, og derfor er jeg også meget bevidst om det ansvar, der følger med i den nye rolle. Jeg har både spillet i klubben og fulgt den hele mit liv, og derfor har det også en helt særlig værdi for mig at fortsætte her, fortæller Okan og tilføjer: - Der har været mange overvejelser i den seneste tid, men jeg er glad for, at vi er nået frem til en ny aftale. Jeg ser det som et tegn på, at det arbejde, vi har lavet det seneste år, er blevet værdsat. Jeg har udviklet mig meget i min rolle, og jeg ser frem til at bygge videre på det i de kommende år - og samtidig tage endnu mere ansvar i det samlede setup, afslutter Okan Atas.

Cheftræner Rasmus Bertelsen ser også frem til det fortsatte samarbejde.

- Okan blev indlemmet i Superliga-staben sidste sommer og har fra start været en meget værdifuld tilføjelse. Han er fagligt på et rigtig højt niveau og er nysgerrig på udviklingen og tendenserne i moderne fodbold. På den måde er han med til at skubbe til holdets og resten af stabens udvikling. Samtidig er han stærk i relationerne til de enkelte spillere, hvor han formår at stille høje krav kombineret med den nødvendige menneskelige forståelse, fortæller Rasmus Bertelsen, og tilføjer;

- Jeg er rigtig glad for, at Okan også er en del af Randers FC i fremtiden, og han er et fantastisk eksempel på, hvordan vi også kan talentudvikle på trænersiden og rekruttere fra egne rækker.

- Og selvom vi ikke kommer til at kigge den vej denne sommer, kommer vi helt sikkert også til at gøre det i fremtiden, da vi har virkelig mange dygtige folk i talentafdelingen, afslutter cheftræneren. 

Okan Atas har selv en fortid som spiller i Randers FC da han kom til som ungdomsspiller fra moderklubben Randers KFUM og har siden haft flere roller i klubbens talentmiljø. Efter seks år i Hobro IK vendte han i 2023 tilbage til Randers FC som cheftræner for U17-holdet, inden han sidste år blev en del af Superliga-staben.

Med den nye aftale fortsætter samarbejdet nu frem til sommeren 2029.

Stort tillykke med forlængelsen, Okan! Vi glæder os til de kommende år sammen.