Stephen Odey stopper i Randers FC

08.12.2025 11:53

Stephen Odey kom til Kronjylland i 2021 på en lejeaftale fra belgiske Genk og tog både Randers FC og Superligaen med storm

I løbet af sine 4,5 år i klubben har Odey spillet 129 kampe og scoret 28 mål, men nu er det tid til, at den nigerianske angriber prøver kræfter med nye udfordringer.

Efteråret 2021 blev for alvor Odeys gennembrud i Randers FC. I oktober måned blev han kåret som månedens spiller i 3F Superligaen, efter at have scoret hele seks mål fordelt på Superligaen, Europa Conference League og pokalturneringen.

Både på og uden for banen har Odey været en nøglespiller. Han har altid arbejdet hårdt for holdet og bidraget med masser af energi og godt humør i omklædningsrummet, hvilket har været med til at skabe et stærkt miljø for hele truppen.

Fodbolddirektør Søren Pedersen har kun rosende ord at sige om Odey.

- Odey har fra starten haft stor værdi for klubben, både på og uden for banen. Han arbejder utrætteligt og er en klassefyr at have i omklædningsrummet, hvor han bidrager med liv og godt humør. Vi ønsker ham alt det bedste i hans næste kapitel og siger en stor tak for den indsats, han har lagt i klubben – både i kampene og for fansene, fortæller fodbolddirektør Søren Pedersen. 

Hovedpersonen selv har nydt sin tid i Kronjylland.

- Jeg har virkelig nydt min tid her i Randers. Det har været en fantastisk periode med fantastiske mennesker i klubben — fra staben og ledelsen til spillerne og fansene, fortæller Odey og tilføjer;

- Jeg har været her i mange år, gennem både medgang og modgang, og jeg kommer virkelig til at savne klubben - men sådan er livet i fodbold. Jeg ønsker holdet al mulig held og lykke med resten af sæsonen, afslutter Stephen Odey. 

Tak for din indsats i den lyseblå trøje, Odey! Vi ønsker dig alt det bedste i dit næste kapitel.

Stephen Odey blev præsenteret i samarbejde med Dan Dryer.