
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Optakt til søndagsbraget mod de danske mestre
27.08.2025 11:33
Vi skal tilbage på sporet når FC København gæster Cepheus Park i 3F Superligaens 7. spillerunde
Vi skal tilbage på sporet
Efter et par skuffende resultater er det tid til, at vi skal tilbage på sporet i 3F Superligaen. I sidste weekend tabte vi 1-0 ude mod oprykkerne fra Fredericia, i en kamp hvor vi havde mulighederne for at tage alle tre point, men ikke formåede at udnytte dem. Dermed står vi nu noteret for 7 point efter de første seks runder, hvilket rækker til en placering som nummer 7 i tabellen.
Søndag aften venter der en af sæsonens største udfordringer, når de regerende danske mestre fra FC København gæster Cepheus Park Randers. En modstander, vi historisk set har haft det svært imod, men som vi tidligere også har vist, at vi kan spille helt op med på vores bedste dage. Det bliver derfor en kamp, hvor vi skal ud og revanchere os – både fra seneste opgør i Fredericia, men også fra sidste gang FCK besøgte Kronjylland.
Statistisk set
De indbyrdes opgør mod FC København har traditionelt været svære. Ud af de 56 møder i Superliga-regi er det blevet til 12 sejre, 10 uafgjorte og 34 nederlag med en samlet målscore på 44-101.
På trods af statistikken har vi tidligere vist, at vi kan presse københavnerne til det yderste. Blandt andet på hjemmebane, hvor vi med opbakningen fra tribunerne flere gange har matchet dem både i tempo og intensitet.
Fokus på FC København
FC København har fået en stærk start på sæsonen. Med 13 point i de første seks kampe topper de 3F Superligaen, og samtidig er de tæt på at spille sig i Champions League-gruppespillet – et klart billede af, hvor stærkt holdet står.
Selvom de i sommerpausen har solgt Victor Froholdt til FC Porto for et stort millionbeløb, har de samtidig hentet markante forstærkninger. Mest iøjnefaldende er den unge tyske landsholdsspiller Youssoufa Moukoko, der er kommet til fra Borussia Dortmund, og som allerede har vist prøver på sit enorme talent. Jordan Larsson har desuden markeret sig som en af holdets helt store profiler i indledningen på sæsonen.
Det bliver derfor et FCK-hold fyldt med kvalitet, der gæster Cepheus Park på søndag – men med den rette energi og et stærkt udtryk, har vi alle muligheder for at udfordre de danske mestre.
Husk at frigiv din plads
Hvis du er sæsonkortholder og er forhindret i at komme til kampen, så husk at frigive din plads. På den måde sikrer du, at du bibeholder din høje udnyttelsesgrad, og at en anden Randers FC-fan kan få gavn af din gode plads.
Hvis ikke du har købet billet endnu, så kan du trykke ind på billedet nederst i artiklen og finde din plads.