
Talents of Tomorrow skaber nye muligheder for unge – og store økonomiske gevinster
04.02.2026 10:02
Analysen som er udarbejdet af Lind Foundation centreres om i alt 125 unge, der har deltaget på hold 1 til hold 8 i Talents of Tomorrow og dataindsamlingsperioden strækker sig således på månedsbasis fra januar 2019 til maj 2025. Ved at sammenligne indsatsgruppen med en sammenligningsgruppe, isoleres forløbets reelle effekt ved at se på ændringer i de unges indkomst over tid. Analysen inkluderer således ikke monetære gevinster af trivselseffekter, såsom øget selvtillid og øget deltagelse i sociale fællesskaber. Disse er dog belyst i en tidligere analyse, som findes her.
Sammenligningen viser, at unge, der har deltaget i Talents of Tomorrow, står stærkere på en række afgørende områder:

Dykker man ned i resultaterne, ser man efter fem år, følgende fordeling i hhv. indsatsgruppen, dvs. de unge der har deltaget i et Talents of Tomorrow-forløb og sammenligningsgruppen:

Følges udviklingen i de unges løn, arbejdstid og offentlige ydelser over tid, ses en markant fremgang for indsatsgruppen:
- Ved opstart i forløbet er gennemsnitslønnen lav (388 kr./md.), men efter fem år er gennemsnitslønnen 10.293 kr. før skat/md. Dette er væsentligt mere end sammenligningsgruppen, der efter fem år gennemsnitligt tjener 4.470 kr. før skat/md.
- En markant større andel af de unge, som har gennemført et Talents of Tomorrow-forløb, modtager SU fem år efter indsatsen, hvilket understøtter Talents of Tomorrows uddannelsesorienterede fokus.
- Andelen af unge, der modtager offentlig forsørgelse, er betydelig mindre for de unge, der har gennemført et Talents of Tomorrow-forløb (9,2 %) sammenlignet med de unge, der er i sammenligningsgruppen (33,3 %).
Ovenstående resultater understreger indsatsens langsigtede effekt, idet de kompetencer de unge har udviklet under deres Talents of Tomorrow-forløb, er medvirkende til at fastholde dem i job på længere sigt, ligesom de færdigheder og erfaringer de unge har opnået gennem forløbet, har bidraget til at hjælpe flere af de unge videre i uddannelse. Analysen konkluderer at: ”… Talents of Tomorrows helhedsorienterede tilgang og samarbejde mellem lokale aktører styrker de unges kompetencer og tilknytning til arbejdsmarkedet”.
Henrik Jørgensen, direktør i Randers FC CSR udtaler:
”Når vi i et tæt samarbejde med Randers Kommune viderefører en indsats som Talents of Tomorrow, er det helt centralt, at vi gør en forskel og skaber en effekt for den enkelte unge. Et af de mest markante resultater fra analysen er, at den stigning i de unges indkomst, der ses som følge af et Talents of Tomorrow-forløb, sammenholdt med investeringen i forløbet, giver en Return of Investment (ROI) på 1,3. Med andre ord: For hver krone investeret i projektperioden, skabes der 1,3 kr. i værdi. Det resultat er endda meget konservativt – og baserer sig udelukkende på indkomststigninger over en etårig periode. Det er også værd at bemærke, at Talents of Tomorrow i dag drives videre på et betydeligt lavere budget – svarende til cirka en femtedel af det oprindelige i udviklingsfasen. Antages det, at analysens resultater kan skaleres til øvrige Talents of Tomorrow-unge er ROI’en på 7 - og altså betydeligt højere. Og det er vel at mærke uden, at de monetære gevinster af trivselseffekterne er indregnet”.
Også tidligere udvalgsformand for Skole- og uddannelsesudvalget Lise-Lotte Leervad Larsen er begejstret for for de resultater, der fremgår af den nye analyse:
”I lyset af de udfordringer vi har i Randers Kommune, er det af stor betydning, at vi får rustet vores unge så godt som muligt til det liv, der venter på den anden side af folkeskolen. Et greb hertil kan være fritidsjob og de resultater, vi i fællesskab har skabt med Randers FC, understøtter det store potentiale, der er i at arbejde strategisk med etablering af fritidsjob. Derfor glæder det mig også, at vi budgettet for 2026 afsatte midler til en styrket fritidsjobindsats".