Genopbygning, trænercomeback, bronze og pokalfinale (2011-2014)

Allerede dagen efter den frygtelige nedrykningskamp mod Esbjerg præsenterede Randers FC en ny cheftræner, nemlig Michael Hemmingsen, der blev hentet i SønderjyskE.

Michaels opgave var at få Randers FC tilbage i Superligaen i første forsøg, hvilket lykkedes. Det blev dog ikke uden ”bump på vejen”, og langtfra på en overbevisende måde. Således sluttede Randers FC 2011/2012-sæsonen i 1. division hele 17 point efter Esbjerg fB på førstepladsen.

Trods oprykningen blev Michael Hemmingsen afskediget den 5. juli 2012 – blot ni dage inden premieren i Superligaen.

Overraskelsen er stor, da sløret løftes for Hemmingsens afløser. Det bliver nemlig Colin Todd, der dermed skal stå i spidsen for klubben i 2012/2013-sæsonen, der markerede klubbens 10-års jubilæum.

Den erfarne Todd sendte sæsonens første mandskab på banen den 14. juli ude mod SønderjyskE, til hvad der blev en mareridtsstart på sæsonen. Randers FC tabte 1-6. Ugen efter lussingen i SønderjyskE skulle turen gå til Odense, hvor medaljefavoritterne fra OB ventede. Fynboerne havde fået en glimrende start ved at vinde 1-0 ude over Brøndby IF, og Randers FC var ikke spået mange chancer.

Randers FC vandt opgøret med 1-0 på en scoring af Lasse Rise samt ikke mindst en håndfuld verdensklasseredninger af keeper David Ousted, heriblandt også et flot snuppet straffespark. Ugen efter fulgte Randers FC op med at vinde sæsonens første hjemmekamp – lokalbraget mod AGF – med 2-1.

Resten af efteråret fortsatte Randers FC med at imponere – og fik ikke kun hentet massevis af point. Sejrene blev også hentet via flot og underholdende fodbold, hvor særligt hjemmekampene mod Brøndby IF og OB var absolut klasseunderholdning. Begge opgør endte med 3-2-sejre takket være Randers FC-scoringer i slutminutterne.

Randers FC sluttede efterårssæsonen på en flot 5. plads, samtidig med at klubben kvalificerede sig til forårets semifinaler i DBU Pokalen.

Dermed var der lagt op til et forrygende forår, hvor målet i Superligaen dog fortsat var at passere de magiske 40 point og dermed definitivt ikke blive en del af nedrykningsslaget. Med fire sejre og én uafgjort i forårets første fem kampe var den del på plads, og i Ekstra Bladet lød det efter 2-0-sejren ude over SønderjyskE den 31. marts 2013 blandt andet således:

”Kronjyder i udbrud. Randers kan skimte sølvmedalje og Champions League-kvalifikationskampe efter ny sejr. Kronjyder rækker ud efter mesterskabet i den ”anden” Superliga – den uden uimodståelige FC København”.

Sølvmedaljer blev det ikke til – men på en skøn forårsaften den 16. maj 2013, hvor de nykårede danske mestre fra FC København var på besøg, blev bronzemedaljerne sikret, da Pierre Boya headede bolden i nettet til 1-0 i kampens sidste minut. En fantastisk forløsning!
Fire dage senere blev bronzemedaljerne overrakt i Aalborg, hvor Randers FC sluttede en fantastisk 2012/13-sæson med at spille 2-2 mod AaB.

Samtidig med de fornemme meritter i Superligaen bød jubilæumssæsonen også lige på en pokalfinale. Efter to spændende semifinaler mod AC Horsens, der blev vundet 1-0 hjemme på AutoC Park Randers og 3-2 i Horsens, var Randers FC klar til finalen mod Esbjerg fB. En gentagelse af pokalfinalen fra 2006.

Det blev en fantastisk dag i et solbeskinnet og atmosfærefyldt Parken, hvor 26.194 tilskuere – omtrent halvdelen af dem fra Kronjylland – skabte en fantastisk ramme om finalen, som Esbjerg fB lidt heldigt vandt 1-0.

Med de flotte bronzemedaljer indledes den efterfølgende 2013/2014-sæson med igen at skulle spille europæisk, hvor der imidlertid bliver gjort kort proces af det russiske storhold Rubin Kazan. Randers FC taber begge opgør: 0-2 i Rusland og 1-2 hjemme i Randers.

I Superligaen slutter Randers FC på 7. pladsen i 2013/2014-sæsonen.

Brian Sørensen